سوله, سوله های تیرورقی, سوله های خرپایی, معایب سوله های تیرورقی, معایب سوله های یو بی ام
15952
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15952,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_popup_menu_text_scaledown,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

سوله

سوله

 سوله

تاریخچه سوله

سوله ابتدا باید به تعریف سوله پرداخت. سوله به یک سازه فلزی گفته می شود که معمولا از فولاد ساخته شده و دارای سقفی شیب دار می باشد. سوله ها با پیشرفت در صنعت و تکنولوژی رونق گرفتند چرا که در بعضی از پروژه ها و ساخت های عظیم که می بایست گستردگی زیادی داشتند استفاده از سوله های بتنی کمی دشوار بود و یا در بعضی مواقع غیر ممکن به نظر می رسید. بنابراین با پیدایش سازه ای به نام سوله صنعت رونقی فراوانی گرفت و کار ها را نیز آسان تر ساخت. چرا که این نوع سازه علاوه بر این که ساخت های گسترده را امکان پذیر می سازد معمولا دارای مقاومت بالا و هزینه ی پایین تری می باشد.

تاریخچه سوله در ایران

سازه ی سوله در حدود ۷۰ سال پیش در ایران شناخته شده و رونق گرفته است. سوله در ایران به منظور نیاز به ایجاد فضای کاربری و مدیریت هزینه ها و ساخت های اقتصادی تر و با کیفیت تر رونق گرفت و تحولی عظیم در صنعت ساخت و ساز ایران به وجود اورد. اکنون در حدود ۷ دهه از زمان پیدایش و رونق سوله در ایران گذشته است و پیشرفت چشم گیری در این زمینه به وجود امده است. همچنین با دگرگونی نیاز مشتریان سوله های مدرن تری به وجود امده است.

انواع سوله

سوله تیرورقی

سوله های تیر ورقی همانند دیگر سوله ها از اتصال اجزا به وسیله ی پیچ و مهره به وجود می اید. این نوع سوله دارای قدمتی فراوان بوده و به شیوه ای سنتی می باشد. سوله های تیر ورقی از ورق های فولادی ساخته می شوند به همین دلیل وزن تقریبا بیشتری را دارا می باشند. در صنعت امروز با پیدایش سوله های خر پایی استفاده از آن محدود است.

سوله های یو بی ام

این نوع سوله ها دارای ساختاری فاقد اسکلت می باشند. سوله های یو بی ام دارای شکل قوسی بوده و مقاومت بالایی را دارا می باشد. از این سوله در انواع مدارس، بیمارستان ها، سالن های ورزشی و.. استفاده میشود.

سوله خرپایی

سوله خرپایی بهترین و مدرن ترین نوع سوله می باشد. این سوله ها بر خلاف سوله های دیگر از قوطی های پروفیل ساخته شده است و دارای مزایای فراوانی از جمله قیمت کم، وزن کم و مقاومت بالا با طراحی دلخواه می باشند.

سوله چیست

سوله چیست : در ایام کنونی تولید و ساخت انواع سوله ها برای کاربری های متفاوت برای داشتن فضایی گسترده و مسقف، گسترش پیدا کرده است. و ساخت آن ها در انواع سوله های خرپایی وسوله های یو بی ام و تیرورقی در کشور ایران نیز همزمان با کشورهای دیگر مرسوم شده است.

برای افرادی که در این زمینه آشنایی ندارند ممکن است این سوال پیش بیاید که سوله چیست؟ در زمینه ی پاسخ دادن به این سوال باید گفت که؛ سوله سازه ای فلزی و مدولار برای ساخت فضاهایی گسترده و دارای سقف شیب دار و بدون نیاز به نگهدارنده های میانی است که مطابق با محاسبات دقیق علمی و فنی به دست متخصصین ساخت سازه برای به کارگیری در مصارف مختلف ساخته می شود.

سوله چیست؟

مدولار بودن سوله ها به این معناست که برای ساخت این سازه ها اعضایی یک شکل و ثابت تکرار می شوند که از پشت سر هم قرار گرفتن آن ها سازه ی اصلی به وجود می آید.

به زبان ساده تر، سوله سازه ای فلزی می باشد که با داشتن ویژگی های خاصی که آن را مناسب برای انواع کاربردها صنعتی و غیر صنعتی کرده است، جایگزین ساختمان های بتنی در بسیاری از موارد شده اند که مهم ترین ویژگی آن ها را می توان سرعت در ساخت و همچنین مقرون به صرفه بودنشان دانست.

در ارائه ی تعریفی دیگر در راستای گرفتن پاسخ برای سوال سوله چیست، می توان ابراز کرد که سوله ها فضاهایی گسترده و مسقف می باشند که بیشترین قسمت پیکره ی آن ها را اسکلت های فلزی تشکیل می دهند که همین امر باعث کاهش میزان فوندانسیون های به کار رفته در آن ها شده و علاوه بر این که سرعت ساخت آن ها را به میزان چشمگیری گسترش داده است باعث ایجاد انسجام بسیار بالایی در برابر بارهای مختلف برای آن ها می شود.

ابعاد سوله ی استاندارد, انواع سوله ها, ساخت سوله استاندارد, سوله, سوله فلزی, سوله کم هزینه, سوله های خرپایی, سوله های سبک

همه چیز درباره ی سوله از جمله مشخصات ظاهری، نحوه ی ساخت و طراحی سوله، اجرای سوله و انواع آن و موارد استفاده ای که دارند و همین طور بهترین نوع سوله یعنی همان سوله های خرپایی و مزیت های آن مورد بحث این مقاله است.

مشخصات ظاهری سوله

 • سازه ای از جنس فلز
 • دارای سقف شیب دار
 • دارای دهانه های متغیر
 • ساختار هندسی متنوع
 • طراحی منحصر به فرد

موارد استفاده ی سوله

 • کارخانه ها ( سوله های انبار , خطوط تولید و.. )
 • سالن های ورزشی (استخرها و.. )
 • سالن های کشاورزی (سیلوها ,انبارها و.. )
 • سالن های مرغداری , دامداری و..
 • تعمیرگاه ها

همه چیز درباره ی سوله

پروفیل های آماده و موجود در بازار مناسب ساخت این نوع سازه های فلزی نیستند زیرا ابعاد ستون ها و قطعات فلزی درسوله ها بزرگ است و باید در داخل کارخانه و توسط افراد متخصص ساخته شود.

این روزها با تغییراتی که در روند ساخت سازه های فلزی به خصوص سوله ها صورت گرفته دیگر روش های سنتی کاربرد چندانی ندارند و از علوم به روز و نوین دنیا برای سوله سازه بهره برداری می شود.

عواملی چون قیمت تمام شده ی سوله و سرعت ساخت سازه از اهمیت ویژه ای برخوردار شده اند ,سازه ها ضدزلزله و مقاوم تر از پیش ساخته شدند به طوریکه در مقابل سرعت باد تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت نیز مستحکم و ایمن شده اند.

روی سطح سوله شیارهایی به جهت عایق کاری سازه تعبیه شده است البته در مناطق بسیار سرد یا بسیار گرم که نیاز به عایق کاری بیش تری هست از پوشش های پلی اورتان استفاده می شود.

نحوه ساخت سوله

ورق های فلزی (فولادی ) طی فرآیندهایی و با ماشین آلات خاصی به فرم دلخواه در می آیند و سپس توسط یک ماشین ساخت سازه به نام سیمر به هم متصل می گردند این عمل باعث مقاومت واستحکام سازه ها می گردد و دیگر نیاز به جوش کاری نیست.

نیاز روز افزون بشر به این سازه ها (سوله ها ) مهندسان را به این امر ترغیب کرده که سازه هایی مقاوم با قیمت مناسب و در مدت زمان کوتاهی بسازند تا هرچه تمام تر نیاز ها و انتظارات را برطرف نماید.

سوله های خرپایی می توانند نمونه خوبی دراین مورد محسوب شوند این سوله ها با شناسایی نیازهای این صنعت وبا به کارگیری متد های روز دنیا توانسته به خوبی جایگزین روش های سابق (تیرورقی ) گردد.

مزیت های سوله های خرپایی

 1. حمل ونقل ونصب آسان
 2. ظاهر متنوع و زیبا
 3. امکان ساخت سوله هایی با دهانه های بزرگ
 4. کاربری های متفاوت
 5. امکان نصب انواع جرثقیل در این سوله ها
 6. قابلیت دمونتاژ و مونتاژ سوله ها
 7. فونداسیون های سبک
 8. استاندارد بودن سوله
 9. مقاومت بسیار بالای سوله ها

که باعث شده سوله های خرپایی نسبت به انواع دیگر سوله (سوله تیرورقی و سوله یو.بی.ام ) ترجیح داده شود.

اجرای سوله, ساخت سوله, سوله, سوله خرپایی, سوله کار, سوله های یو بی ام, مزیت های سوله خرپایی, موارد استفاده سوله, نحوه ی ساخت سوله

انواع سوله: به سه روش کلی می توان سوله ها را طراحی ، ساخت و اجرا نمود:

سوله های تیرورقی

سوله های یو.بی.ام

سوله های خرپایی

سوله های تیرورقی:

این روش ساخت سازه از قدمت زیادی برخوردار است و به عبارتی قدیمی ترین روش ساخت سوله محسوب می شود که از ورق های فولادی با ابعاد متفاوت در ساخت آن استفاده شده است.

این ورق ها و قطعات توسط جوش و پیچ و مهره به هم بسط داده شده و اسکلت فلزی سازه را تشکیل می دهند وزن زیاد سوله که به دلیل استفاده ی فولاد می باشد موجب بروز مشکلات و محدودیت هایی در این نوع سوله ها شده است.

یکی از این مشکلات قیمت بالای این نوع سوله هاست که اصلا صرفه اقتصادی ندارد و همین امر موجب شده تا متقاضیان تمایل چندانی به خرید سوله های تیرورقی نداشته باشند.

معایب سوله های تیرورقی

محدودیت هایی که در ابعاد دهانه سوله وجود دارد

وزن بالای سازه

عدم وجود استحکام و ایمنی کافی

سوله  های یو. بی.ام

ساخت سازه هایی بدون اسکلت فلزی با این روش صورت می پذیرد ، سقف این نوع سازه ها قوسی شکل است که موجب شده از وزن نسبتا سبک تر و استحکام بالاتری برخوردار باشند در صورت استفاده از پوشش های پلی اورتان در سقف آن می تواند عایق بسیار خوبی نیز در مقابل گرما و سرما محسوب شود.

معایب سوله  های یو. بی.ام

محدودیت در ابعاد دهانه ی سوله ها

عدم امکان جابه جایی در این نوع سوله ها

عدم امکان استفاده از جرثقیل های پایه ای و سقفی در این سازه ها

سوله  های خرپایی

سازه هایی هستند ساخته شده از پروفیل های صنعتی ، فولاد هایی که در سقف سازه به کار برده می شوند در این روش حذف شدند و به همین دلیل نیز وزن آن به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است در مقابل این وزن کم استحکام بالایی دارد که آن را از سایر سوله ها متمایز نموده است .

مزایای سوله  های خرپایی

عدم وجود محدودیت در ابعاد دهانه ی سوله

استحکام و مقاومت چشمگیر این نوع سازه ها

قیمت ارزان و به صرفه ی ساخت سوله

امکان استفاده از انواع جرثقیل های تناژ بالا در این نوع سوله

موارد کاربرد سوله های خرپایی

سالن های ورزشی ، صنعتی ،کشاورزی ، نمایشگاهی ، انبارها ،کارخانه ها ، تعمیرگاه ها ، سردخاته ها و بسیاری دیگر..

 

سوله, سوله های تیرورقی, سوله های خرپایی, معایب سوله های تیرورقی, معایب سوله های یو بی ام

 

سازه سوله

سازه سوله : بر خلاف ایام قدیم که مردم برای هر کاربری و استفاده ای مجبور به ساختن ساختمان هایی بتنی و هزینه بر با استحکامات ناکافی بوده اند، امروزه و به خصوص در سال های اخیر که پیشرفت تکنولوژی از سرعت بالایی برخوردار شده است مردم برای کاربری های مختلف خود با صرف هزینه ای کمتر و زمان اندک تر به سمت سازه هایی به شکل سوله گرایش پیدا کرده اند.

سوله ها سازه های فلزی دارای سقف های شیب دار با دهانه های بزرگی هستند که امکان استفاده برای محل  هایی جهت استفاده های متنوع مانند تالارها، سالن های ورزشی، انبارها، انواع کارگاه ها، کارخانه ها، بیمارستان ها و سالن های همایش و مرغداری ها و دامداری ها و … را دارند.

سازه سوله

سازه سوله معمولا فرد را به صرف هزینه ای اندک در زمانی کوتاه افراد رابه بهره برداری  از محل های مورد نظرشان می رساند.

سازه سوله دارای اجزای گوناگونی می باشد که به وسیله های مختلفی مثل پیچ و مهره شدن و جوشکاری و دوخت به وسیله دستگاه سیمر البته در سوله هایی از نوع یو بی ام ، به یکدیگر متصل می شوند.

به دلیل کاربرد سوله در کاربردهای صنعتی و نصب جرثقیل در آن ها باید میزان انسجام و استحکام بالایی برای آن ها در نظر گرفته شود که بتواند تحمل بارهای احتمالی مانند بارهای مرده، بار برف، بار زلزله ، بار باد و … وارد به آن ها را داشته باشد.

در ساخت سازه سوله از فولاد استفاده می شود که مهندسین در این زمینه در پی کاهش میزان استفاده از آن برای رعایت خصیصه ی سبک وزنی در عین استحکام و انسجام بخشی بیشتر به این سازه ها می باشند. که البته در این صورت با کاهش حجم فولاد مصرفی، میزان هزینه ها باز هم به مراتب کاهش خواهد یافت و ویژگی مقرون به صرفه بودن ساخت سازه سوله تقویت خواهد شد.

 

اجزای سوله, انواع سوله, خرید سوله, خرید سوله سبک, سوله, سوله ارزان, سوله سازی, سوله های سبک, سوله های فلزی, مرکز سوله
بدون نظر

ارسال دیدگاه